English

ویزای هنرمندا ن موسیقیدانان (O VISA)

ویزای O-1 غیرمهاجرتی برای افرادی است که دارای قابلیت فوق‌العاده در علوم، هنر، آموزش، کسب و کار یا ورزش هستند و یا یک نوع دستاورد فوق‌العاده در صنعت فیلم و سینما دارند و در سطح ملی یا بین‌المللی به خاطر آن دستاوردها شناخته شده هستند. قابلیت فوق‌العاده به معنای «برتری» یا یک درجه از تخصص که نشان دهد فرد جزو درصد کمی از افراد که توانسته‌اند به بالاترین درجه‌ها در زمینه‌ای که تلاش می‌کنند برسند، می‌باشد. طبقه‌بندی گروه غیرمهاجرتی O معمولاً به شکل زیر می‌باشد:

گروه O-1A: افراد دارای قابلیت فوق‌العاده در علوم، آموزش، کسب و کار یا ورزش (شامل هنر و صنعت فیلم و سینما نمی‌شود)
گروه O-1B: افراد دارای قابلیت فوق‌العاده در زمینه هنر یا دستاورد فوق‌العاده در صنعت فیلم و سینما

تقاضاکننده باید یک فرم شماره I-129 با عنوان تقاضای نیروی کار غیرمهاجر را در آفیس USCIS که در راهنمای فرم آمده است، پر نماید (فرم شماره I-129 را ببینید، تقاضا برای نیروی کار غیر مهاجر، لینک در سمت راست). تقاضا نباید بیش از یک سال از زمان نیاز به خدمات فرد خارجی پر شود. به منظور جلوگیری از هرگونه تأخیر، فرم شماره I-129 می‌بایست حداقل ۴۵ روز پیش از زمان به کار گرفتن فرد پر شود.
تقاضاکننده یا عامل (وکیل) آمریکایی باید تقاضا را برای نیروی کار غیرمهاجر پر نماید.
ویزای نوعO  برای تا مدت زمان ۳ سال معتبر است و USCIS زمان مورد نیاز برای افزایش مدت تا ۱ سال را مشخص می‌نماید.
ویزاهای کوتاه‌مدت برای افرادی که کارهای تخصصی انجام می‌دهند، شامل ویزای نوع O برای نیروی کار در زمینه علوم، هنر، ورزش، آموزش یا کسب و کار موجود است. (به واسطه قانون مهاجرت و میلیت در:
I.N.A. § 101(a) (15)(O); 8 U.S.C. § 1101(a)(15)(O), or the Code of Federal Regulations at 8 C.F.R. § 214.2(o)(1)(ii)(A)(1).)

یک پیشنهاد کار از یک کارفرمای آمریکایی، یک نیازمندی پایه است. محدودیت سالیانه‌ای برای تعداد افرادی که می‌توانند ویزای نوع O دریافت کنند وجود ندارد.


ویژگی‌های کلیدی ویزای O-1

برخی از مزایا و معایب ویزای نوع O عبارتند از:
-    دارنده ویزای نوع O می‌تواند به صورت قانونی در ایالات متحده برای اسپانسر ویزای نوع O کار نماید. البته، اگر نیروی کار بخواهد شغل خود را تغییر دهد، لازم است که ویزای جدید تهیه شود.
-    ویزاهای نوع O می‌توانند نسبتاً سریع صادر شوند.
-    ویزاهای نوع O برای مدت‌زمان لازم جهت یک رویداد صادر می‌شوند، تا نهایتاً ۳ سال، و با بی‌نهایت تمدید در بازه‌های یک‌ساله.
-    دارنده‌ی ویزای نوع O و خانواده‌ی او می‌توانند برای مدت‌زمانی که ویزای آن‌ها دارای اعتبار است وارد خاک آمریکا شوند و یا در آن بمانند.
-    همسر و یا فرزندان ۲۱ سال می‌توانند دارنده‌ی ویزای نوع O را همراهی کنند، اما نمی‌توانند در آمریکا مشغول به کار شوند.

معیارهای دریافت ویزای O-1

ویزاهای O-1 برای افرادی که پیشنهادی کاری در ایالات متحده ندارند قابل ارائه است، اما اثبات قابلیت فوق‌العاده در علوم، هنر، آموزش، کسب و کار و یا ورزش لازم می‌باشد. اینکه یک نفر به‌عنوان شخص دارای قابلیت فوق‌العاده شناخته شود چه معنایی می‌دهد؟ برای پاسخ به این سوال پایین را ملاحظه کنید. به طور کلی، فرد باید در سطح ملی یا بین‌المللی در یک زمینه خاص مورد تحسین قرار گرفته شده باشد، یا چنانچه در صنعت فیلم و سینما مشغول به فعالیت است، مدارکی دال بر کسب موفقیت‌های فوق‌العاده داشته باشد.

ویزاهای نوع O-1 می‌توانند تنها بر اساس قابلیت‌های فردی شخص ارائه شوند. عضو یک گروه یا تیم بودن نمی‌تواند به تنهایی کسی را برای دریافت ویزای O-1 واجد شرایط نماید.

علاوه بر آن، فرد باید برای کار یا اجرا در یک رویداد یا سری رویدادها در یک زمینه که دارای توانایی‌های فوق‌العاده است وارد خاک آمریکا شود. واژه‌ی «رویداد» در خارج از زمینه‌های ورزشی و هنری می‌تواند تفسیری آزادانه داشته باشد، برای مثال، یک پروژه‌ی تحقیقاتی برای یک کمپانی خصوصی.

قابلیت (توانایی)‌های فوق‌العاده در علوم، آموزش، کسب و کار یا ورزش
برای اینکه استانداردهای ویزای O-1 رعایت گردد، فرد متقاضی باید بتواند نشان دهد که دارای یک قابلیت فوق‌العاده است و یک در سطح ملی یا بین‌المللی به خاطر آن مورد تحسین قرار گرفته است. این می تواند به گونه‌ای باشد که شخص یک جایزه‌ی شناخته شده در سطح جهانی گرفته باشد، نظیر مدال المپیک یا یک جایزه‌ی Pulitzer، یا حداقل سه مورد از موارد زیر را بدست آورده باشد:
-    یک جایزه یا مدرک شایستگی شناخته شده در سطح جهانی دریافت کرده باشد
-    دریافت عضویت در نهادهایی که نیازمند دستاوردهای فوق‌العاده اعضایشان در زمینه‌های تخصصی هستند، به طوری که توسط افراد خبره در سطح ملی یا جهانی بررسی شده باشند
-    موضوع یک متریال منتشر شده در انتشارات تخصصی یا بزرگ یا رسانه باشد (موضوع درباره شما یا کار شما باشد)
-    به عنوان یک داور برای بررسی کار دیگران در زمینه تخصصی دیگران به طور شخصی یا در قالب یک هیئت حضور داشته باشد
-    داشتن یک همکاری (فعالیت) اصیل علمی، پژوهشی یا در ارتباط با کسب و کار که قابل توجه باشد
-    نوشتن مقالات پژوهشی در ژورنال‌های تخصصی یا رسانه‌های بزرگ
-    مشغول به کار بودن در یک سمت مهم و حیاتی در یک سازمان با اعتبار برجسته، یا
-    سابقه اعطا یا دریافت حقوق بالا و یا پاداش برای خدمات شما

چنانچه موارد بالا به طور مشخص درباره وضعیت شغلی فرد متقاضی صدق نکند، کمپانی تقاضاکننده مهاجرت می‌تواند اسناد برابری‌کننده برای نشان دادن میزان «فوق‌العاده» بودن فرد ارائه کند. کمپانی باید دقت کافی برای توضیح دادن اینکه چرا موارد فوق شامل حال فرد متقاضی نمی‌شود به خرج دهد.

قابلیت فوق‌العاده در هنر

در زمان اقدام برای ویزای O-1 برای قابلیت فوق‌العاده در زمینه‌های هنری، فرد باید ابتدا مطمئن شود که کارش مطابق با تعریف قانون مهاجرت از هنر می‌باشد. قوانین خدمات شهروندی و مهاجرتی آمریکا (USCIS) هنر را به طور گستره اینگونه تعریف می‌نماید:

... هرگونه زمینه فعالیت یا تلاش همراه با خلاقیت مانند ولی نه محدود به هنرهای زیبا، هنرهای تجسمی، هنر آشپزی، و هنرهای نمایشی. افراد خارجی که در رشته‌های هنری فعالیت دارند نه تنها شامل ایجادکنندگان و اجراکنندگان اصلی می‌شوند، بلکه افراد دیگر مانند ولی نه محدود به کارگردانان، طراح صحنه، طراح نور، طراح صدا، طراح حرکات موزون (choreographer)، مسئول ثبت حرکات موزون (choreologist)، رهبر (هماهنگ‌کننده)، ارکستر، مربی، تنظیم‌کننده آهنگ، سوپروایزر موزیک، طراح لباس، طراح میکاپ، متخصص پرواز، تکنسین صحنه و مربی حیوانات.

(مراجعه به 8 C.F.R. § 214.2(o)(3)(ii).)

درخواست‌کننده همچنین می‌بایست برای فعالیت در زمینه‌ای که دارای قابلیت فوق‌العاده است وارد خاک آمریکا شود. ایشان باید به عنوان یک فرد دارای درجه بالا در زمینه‌ای که فعالیت می‌کند شناخته شده باشد. برای اثبات شناخته شده بودن، متقاضی باید مدارکی که نشان دهد او نامزد دریافت جایزه بوده و یا یک جایزه ملی یا بین‌المللی در مزینه‌ی خاص دریافت کرده ارایه کند، برای مثال در اسکار، امی، گرمی، یا Director’s Guild Award. متناوباً، کارفرمایی که فرم درخواست را پر می‌کند می‌تواند حداقل سه فرم طبق موارد زیر ارسال نماید:
-    مدرکی که نشان دهد متقاضی در فعالیت‌ها و رویدادهایی که اعتبار آن‌ها با واسطه‌ی نقدهای تخصصی، تبلیغات، انتشارات عمومی، قراردادهای انتشار و یا تأییدیه‌ها شناخته شده باشد به عنوان یک فرد دارای نقش شرکت خواهد داشت اجرایی داشته و یا خواهد داشت.
-    مدارکی که نشان دهد فرد متقاضی در سطح ملی یا بین‌المللی بابت دستاوردهایی که توسط نقد تخصصی یا دیگر موارد نشر شده توسط یا درباره‌ی آن شخص در روزنامه‌ها، ژورنال‌ها، مجله‌ها یا دیگر نشریات شناخته شده است.
-    مدارکی که نشان دهد فرد متقاضی سابقه‌ی یک موفقیت بزرگ تجاری (که ثبت شده باشد با یک عنوان، امتیاز، جایگاه در زمینه تخصصی یا رده‌بندی باکس آفیس، Motion Pictures یا تلویزیون) و یا دیگر موفقیت‌های حرفه‌ای گزارش شده در ژورنال‌ها، روزنامه های کثیرالانتشار یا دیگر نشریات، دارد.
-    مدارکی که نشان دهد فرد متقاضی به طور گسترده به خاطر دستاوردهایش از جابی سازمان‌ها، منتقدین، آژانس‌های دولتی یا هر متخصص دیگری در آن زمینه تخصصی شناخته شده است. این گواهی‌ها باید به گونه‌ای باشند که به طور واضح اختیار نویسنده‌ی آن و همچنین تخصص و دانش فرد متقاضی را نشان دهد، و
-    مدارکی که نشان دهد فرد متقاضی دستور پرداخت یک حقوق بالا و یا پاداش را در حال و یا آینده بابت خدمات داده است یا خواهد داد (در مقایسه با افراد دیگر در آن حرفه)  طبق قراردادها یا دیگر اسناد قابل اتکا.
اگر موارد بالا متوجه فرد شاغل و وضعیت وی نمی‌شوند، کمپانی تقاضاکننده می‌تواند اسناد جایگزین اما قابل مقایسه با آنچه گفته شد را برای اثبات واجد شرایط بودن ارائه کند.