English

کارت سبز از طریق سرمایگذاری (EB5 or Investment Based Green Card)

ویزای EB-5 روشی برای دریافت کارت سبز برای افراد خارجی است که می‌خواهند در ایالات متحده آمریکا سرمایه‌گذاری کنند. برای دریافت این ویزا، افراد می‌بایست ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ دلار (یا حداقل ۵۰۰٫۰۰۰ دلار در «مناطق اشتغال هدف» - دارای نرخ بیکاری بالا و یا مناطق روستایی) سرمایه‌گذاری کرده، حداقل ۱۰ شغل برای نیروی کار آمریکایی به جز خود سرمایه‌گذار و خانواده درجه یک وی ایجاد کرده و یا حفظ نماید. در ابتدا، طبق برنامه اول EB-5، سرمایه‌گذار خارجی می‌بایست یک شرکت تجاری کاملاً جدید پایه‌گذاری می‌کرد، اما طبق برنامه سرمایه‌گذاری پایلوت سرمایه‌گذاری می‌تواند به طول مستقیم روی یک شرکت تجاری ایجاد کننده شغل انجام شود (شرکت جدید یا از قبل موجود - «شرکت بحران‌زده»)، یا در یک «مرکز ناحیه‌ای» - یک ابزار سرمایه گذاری مدیریت شده توسط شخص ثالث (خصوصی یا عمومی)، که وظیفه‌ی ایجاد شغل‌های مورد نیاز را به عهده خواهد گرفت. مراکز ناحیه‌ای می‌توانند یک هزینه انجام خدمات برای مدیریت سرمایه‌ی سرمایه‌گذار دریافت کنند.

اگر تقاضای فرد خارجی برای سرمایه‌گذاری پذیرفته شود، سرمایه‌گذار و افراد وابسته به وی (کودکان زیر ۲۱ سال) یک اقامت دائم مشروط برای ۲ سال دریافت می‌کنند و در بازه ۹۰ روز مانده به انقضای اعتبار اقامت دائم مشروط، سرمایه گذار باید اسنادی که نشان دهد که الزامات سرمایه‌گذاری به طور کامل رعایت شده و یا ۱۰ شغل ایجاد شده و یا در طول یک زمان قابل قبول ایجاد خواهد شد.

تحت این برنامه‌ی پایلوت، افراد خارجی می‌توانند در یک مرکز ناحیه‌ای از پیش تأیید شده سرمایه‌گذاری کنند، یا یک «واحد اقتصادی عمومی یا خصوصی که در رشد اقتصادی، نظیر افزایش فروش از صادرات، بهبود بهره‌وری منطقه‌ای، ایجاد شغل و یا افرایش سرمایه‌گذاری داخلی نقش دارد». سرمایه‌گذاری در یک مرکز ناحیه‌ای برای افراد خارجی این مزیت را خواهد داشت که تعداد مشاغل مستقیم و غیرمستقیمی که برای ایجاد ۱۰ شغل مورد نیاز است برایشان محاسبه خواهد شد.

 USCISیک ناحیه‌ی کاری هدفمند (TEA) مشخص خواهد کرد به عنوان ناحیه‌ای که در زمان سرمایه‌گذاری، روستایی به حساب می‌آید (در یک ناحیه آماری شهری (MSA) واقع نشده) (طبق آنچه توسط دفتر مدیریت و بودجه تعیین شده است) یا حاشیه‌ی هر شهری که جمعیتی معادل یا بیشتر از ۲۰٫۰۰۰ نفر داشته باشد و در حال تجربه کردن نرخ بیکاری حداقل ۱۵۰٪ از نرخ متوسط ملی باشد.

اگر مکان پیشنهادی برای کسب و کار جدید در یک TEA واقع نشده باشد، سرمایه‌گذار امکان جمع‌آوری آمار فدرال یا ایالتی مرتبط موجود را دارا می‌باشد و باید آن را به همراه تقاضا برای USCISبه منظور تعیین یک TEA جدید ارائه نماید. در کالیفرنیا، سرمایه‌گذار می‌تواند از دولت ایالتی تقاضا نماید که بخش خاصی از یک منطقه را به عنوان یک منطقه‌ی با نرخ بیکاری بالا (بیش از ۱۵۰٪ میانگین ملی) تعیین کند، با این حال، این تعیین کردن توسط USCIS انجام نمی‌شود.

سرمایه‌گذاری تجاری مستقیم سریع‌ترین، مطمئن‌ترین و معمولاً پربازده‌ترین راه برای کسانی که به دنبال دریافت گرین کارت از طریق ویزای EB-5 هستند می‌باشد، با توجه به اینکه DHS و SEC آغاز به بستن راه‌های کلاهبرداری (تقلب) توسط مراکز ناحیه‌ای شده‌اند.